Az egyetemi tanulmányaimnak sajnos nem mostanában lett vége, de az alapvető érdeklődésem a települések fejlődése, települések fejlettségi szintjének összehasonlítása kapcsán nem szűnt, sőt polgármesteri munkám kapcsán csak erősödött.
Pár éve -lassan már ez is inkább egy évtized- elkezdtem keresni annak a lehetőségét, hogy objektív mutatókkal miként lehetne meghatározni azt a települési szolgáltatási minimumot, ami még nem eredményez ugrásszerű lakosságszám csökkenést egy településen, persze ehhez elengedhetetlen a települések összevetése.
Éppen ezért is nagyon örültem, hogy az Egyensúly Intézet elkészített egy tanulmányt, mely 2014-től 2025-ig lehetővé teszi a települések összevetését. A tanulmány a 3155 magyar települést és a 23 budapesti kerület fejlettségét méri össze 53 indikátor (pl. demográfiai, oktatási, közbiztonsági, gazdasági, infrastrukturális adatok) alapján.
Gerjent a kistelepülési kategóriába sorolták, ami az 5000 fő alattiakat jelenti. Magyarországon összesen 2885 darab település tartozik ide. Ebbe a kategóriába tartoznak olyan városok is, akik 5000 fő alatti lakosságszámmal rendelkeznek, de vannak olyanok is, akik kiemelt turisztikai adottságokkal rendelkeznek.
De mi is a címben szereplő szám? 2014 óta vagyok Gerjenben polgármester. A tanulmány pont 2014 óta mért adatokkal dolgozik. A kimutatás szerint Gerjen 582 helyet javított ebben az időszakban. Örülök, ha az elvégzett munka és a tudatos fejlesztési irány objektív mérésekkel is kimutatható, és nem kizárólag szubjektív véleményeken alapul. Gerjen, 2025-ben a 194. helyen van ebben a rangsorban. Az országban a 2885 kistelepülés közül a 194. helyen állunk fejlettségben a tanulmány szerint, mely egy abszolút objektív mérésen alapul.
Büszkék lehetünk településünkre. Azon leszünk, hogy tovább javítsunk a helyezésünkön és a felmerülő problémákat a lehetőségeink szerint továbbra is megoldjuk.
Aki kíváncsi a tanulmányra vagy a saját települése helyzetére, az alábbi linken megtekintheti:
Last modified: 2025.04.12.